Как функционира мозъкът по време на регресия
Какво и колко възприемаме по време на регресия
Достоверност на информацията по време на регресия
Как може да ни послужи регресията
Как протича един сеанс при мен
Противопоказания за регресия и неща, които е добре да бъдат взети предвид
За регресията като подход
Техниката за водене на медитация, с която работя аз, се нарича регресия, буквално „връщане назад“. Чрез регресия можете да се върнете мислено към конкретен минал момент и да получите информация от него под формата на знание, чувство, усещане. В този смисъл регресията позволява припомняне и повторно изживяване на ваши спомени от позицията на вас в момента – вие, който сте продукт на вашите сегашни разбирания, знания, опит, търсения и т.н. Различната перспектива дава възможност за осмисляне по нов начин на получената информация, за достигане до ново разбиране, което да отговаря на вас и на вашите нужди на сегашния ви житейски етап.
Какво е и не е регресията
Регресията въвежда в едно многократно изпитвано и характерно за вашите ум и тяло състояние, в което вие така или иначе пребивавате през значителна част от времето си – когато се унасяте за сън или когато се събуждате, по време на почивка, когато си фантазирате или си мечтаете за нещо и т.н. Регресията се различава от хипнозата. Докато при хипноза вие нямате възприятие и спомен за случващото се с вас и около вас, защото умът и тялото ви са в пълен покой, в регресия вие оставате с буден ум, докато тялото ви е релаксиано, и продължавате да възприемате външната реалност, с тази разлика, че фокусът ви е изместен от вън навътре, на случващото се във вас, на вашите осъзнавания, мисли и емоции. По време на личен сеанс с мен аз ви въвеждам в медитативно състояние и ние с вас разговаряме. Все пак няма как да участвате в разговор, ако вашият ум е напълно изключен. Вие ще си спомняте процеса, през който сте преминали, какво сте видели, почувствали, усетили, разбрали, какви са били моите въпроси и вашите отговори. Също така, вие по всяко време сте в състояние да прекъснете процеса и да излезете от него при нужда. Различните хора влизат различно дълбоко. При някои преживяването е по-интензивно и дълбоко, докато при други е по-леко и повърхностно. Разбира се, някои помнят повече от случилото се, а други – в по-малко подробности. Затова, по време на сеанса, практиката ми е да правя запис, който остава за вас.
Как функционира мозъкът по време на регресия
Човешкият мозък функционира в различни по своята честота мозъчни вълни, характерни за определени състояния на мозъчна активност. Различните по честота мозъчни вълни могат да бъдат измерени и наблюдавани чрез специализирана апаратура, наречена електроенцефалограф (ЕЕГ). Съобразно честотата им, измерена в херцове (Hz), наблюдават се основно четири вида мозъчни вълни:
БЕТА вълни (12-30 Hz)
Това са мозъчните вълни, характерни за будното състояние на мозъка – при активни внимание и мисловен процес. Вниманието е насочено навън, към заобикалящата ни среда и ние сме ангажирани с различни стимули, изискващи от нас постоянно да вземаме решения. При преобладавищи мозъчни вълни в бета, нервната ни система отделя различни възбудни вещества, сред които и допамин (свързан с контрола над тялото, удоволствието и интелекта). Прекалено висока активност в бета води до състояние на свръхвъзбуда и освобождаване на стресови хормони.
АЛФА вълни (8-12 Hz)
Това са мозъчните вълни, характерни за състоянието на активна почивка и отпускане в будно състояние. В алфа ние сме будни, но мозъкът ни не обработва активно информацията от външния свят. Когато си представяме нещо приятно и си мечтаем, ние също се намираме в състояние на алфа. По време на повишена мозъчна активност в алфа мозъкът отделя биохимичните вещества серотонин (свързан с доброто настроение, съня и храносмилането) и ендорфини. Алфа вълните функционират като мост между външния свят и безсъзнаваното ни.
ТЕТА вълни (4–8 Hz)
Тези мозъчни вълни са пряко свързани с обработката на информация и с паметовите функции на мозъка. Тета вълните са характерни за състоянието на сън, дълбока релаксация и медитация. Това са вълните, в които се проявяват нашите безсъзнавано, интуиция и креативност. Това е и състоянието, в което въвеждам аз човек по време на регресия (всъщност между тета и алфа, за да бъдем най-точни). Когато мозъкът работи в тета, той отделя много и различни биохимични вещества: ендорфини (отговорни за контрол на болката и за удоволствени преживявания), хормон на растежа (свързан с имунната система и възстановителните процеси в тялото), ацетилхолин (пряко свързан с интелекта) и други. В будно състояние високата мозъчна активност в тета честотата е нормална и характерна за деца в по-ранна възраст.
ДЕЛТА вълни (0.5–4 Hz)
Делта вълните са най-характерни за състоянието на дълбок сън. По време на активност в делта умът и тялото се намират в пълен покой. Отделят се биохимичните вещества мелатонин и хормон на растежа, които отговарят за почивката и възстановяването на организма. В делта състояние въвежда класическата хипноза, която се различава от регресията, която аз прилагам. Състоянието, в което аз въвеждам, както вече споменах, е между тета и алфа.
Какво и колко възприемаме по време на регресия
Зависи в какво вярвате и къде искате „да отидете“. Информацията, която възприемате, осмисляте и препредавате по време на медитацията през разказа си отразява това, което е най-актуално за вас в настоящия момент. Липсата на информация би могла да отразява както вашето незнаене, така и психичните ви защити, възпрепятстващи спомнянето.
Защо забравяме
Всички наши спомени (включително ранни спомени от нашето детство, спомени за ситуации, породили някакъв безсъзнаван конфликт у нас) се съхраняват като информация в нашето несъзнавано. Обикновено ние нямаме пълен достъп до тези спомени. Изтласкали сме ги и ли сме ги подтиснали. Често, когато сънуваме, излиза някаква част от тази информация.
Защо си спомняме
Регресията фокусира възприятието върху преживяването. Връща към забравени чувства, знания или усещания. Може, поставяйки различна и по-отдалечена перспектива, да привлече към възприятието и разбирането ви надграждащ обяснителен модел на преживяваната от вас реалност. През конструирането на личен разказ въз основа на възприетата и препредадена от човека информация по време на водена медитация, регресията може да способства за осмислянето на аспекти на себе си в света, във взаимоотношенията с другите, на различни преживени реално или фантазно, на вътрешен психичен план, ситуации.
Достоверност на информацията по време на регресия
Самата информация, във вида, в който вие я възприемате по време на процеса на регресия, е продукт на вашето несъзнавано. Тя идва спонтанно по асоциативен път: обикновено е първата възможна мисъл, която ви идва на ум в отговор на мой въпрос или докато разказвате, а освен това ви се представя във вид на познати образи и представи. Това се случва, защото в противен случай вие просто няма как да я възприемете и да осмислите полученото знание. Появата на познат образ или на нещо, което ви се струва нелогично да е така и въобще да присъства в разказа ви може да създаде у вас усещането, че си измисляте, което е напълно нормално обяснение от перспективата на вашия ум. Дадена информация, за да достигне тя до вас, използва неща, които познавате и с които вашият ум борави така или иначе. Затова и всяка информация, която получавате, е пречупена през вас. Тя е дотолкова достоверна, доколкото вие я приемате за такава!
Как може да ни послужи регресията
– За изследване и променяне на наши поведенчески, мисловни и емоционални модели чрез припомняне на адаптивни и успешни начини за справяне, които вече сме развили в определен контекст и които се нуждаем да приложим в настояща житейска ситуация;
– За изследване на причините за различни обстоятелства от живота ни – взаимоотношения с хора, ситуации и т.н. чрез привличане към възприятието и разбирането ни на надграждащ или алтернативен обяснителен модел на преживяваната от нас реалност;
– За интегриране и осмисляне на преживявания посредством конструирането на личен разказ и смисъл. Регресията може да способства за осмислянето на аспекти на себе си в света, във взаимоотношенията с другите, на различни преживени реално или фантазно, на вътрешен психичен план, ситуации.
Как протича един сеанс при мен
Аз само спомагам за случването на процеса като ви въвеждам в медитативно състояние и ви задавам насочващи въпроси на база на информацията, която ми давате. По време на регресия вие оставате напълно осъзнати и будни. Ще чувствате тялото си приятно отпуснато, а умът – по-слабо активен и някак реещ се наоколо. Това не е ново усещане за вас. То е като да водите разговор рано сутрин в просъница или да слушате как вечер някой ви чете преди да заспите.
Противопоказания за регресия и неща, които е добре да бъдат взети предвид
Не водя регресия на хора, страдащи от епилепсия, с мозъчни увреждания, със здравна история на мозъчни припадъци, с психотични епизоди, хора с вредна употреба или със злоупотреба на алкохол, употребяващи психоактивни вещества или приемащи психофармакологични медикаменти.
Моля, имайте предвид, че регресията стимулира изплуването на подтиснати и изтласкани спомени. Възможно е чрез нея да си припомните по-неприятни и травматични за вас случки. Моят опит е, че в регресия не се дава нещо, което да е над възможностите на човека да го преработи. При все това, носите отговорност и следва да сте наясно дали това би могло да ви се отрази по неблагоприятен начин.
Препоръки преди сеанс
Препоръчвам, преди сеанс при мен, в същия ден да не сте консумирали твърде тежки и мазни храни (най-вече месо), да не сте пили алкохол и по възможност да не сте пушили. Колкото по-леко и спокойно се чувства тялото ви, толкова по-пълноценно ще се чувствате и в самия процес.