Фотография: Десислава Пламенова

 

 

Връщаме се с Л. към спомени от негов живот като военоначалник на сасанидите през периода XII-XIII-ти век, сражаващ се срещу тамплиерите. Той си припомня чувството за сила, умелост и решимост, които е изпитвал и излъчвал тогава, както и отношенията, които е имал със съпругата си, чиято душа живот след живот се преражда като негова партньорка и която той чувства, че скоро ще срещне и в този си живот.

 

След въвеждане в регресия:

 

Л: Какво виждам… Първо, да започна, че пак по някакъв нов начин виждам нещата.

Деси: Така, какъв е той?

Л: Ами, повече като образи и през очите на човека, но не съм толкова вглъбен там. По-такова бледо виждам.

Деси: Мхм, по бледо…

Л: Картината… арабин съм в пустинята, яздя кон или камила, млад мъж, 23-4 годишен…

Деси: Мхм…

Л: Външността веднага я свързах с тази на испанеца – в онзи живот…

Деси: Хм, виж ти!

Л: Интересното е, че още в Акаша като бях – там животите нали аз ги виждам като свитъци –  взех го, минах през портала и сега яздя и в лявата си ръка държа този свитък, ама вече така по-плътен папирус хартия, а с дясната съм хванал юздите на… не знам защо не мога… кон и камила ми се дават едновременно, но не мога да определя кое от двете. Май е кон.

Деси: Може би не е толкова важно.

Л: Да, и двете ми се редуват, ама май е кон.

Деси: Може би от време на време яздиш кон, от време на време – камила…

Л: В лявата го държа и гледам наляво в пустинята. Не знам защо, ама така съм застинал – такава ми е картината.

Деси: Аха, какво има там?

Л: Къде там?

Деси: Пред погледа ти.

Л: Ами нищо: пустинята надлъж и синьото небе до хоризонта.

Деси: Мхм. Как се чувстваш?

Л: Щастлив. По-скоро щастлив, че съм в този живот.

Деси: А, хубаво!

Л: Хубав живот е бил, като пак много силна връзка правя с живота на испанеца. Горе-долу припокриват се. Пак ми е такъв хубав живот като на испанеца, пак съм бил това, което съм – пак, нали, войн, това-онова, по-така специален, разбира се.

Деси: Ха-ха!

Л: Папирусът, който го нося, е някакъв по-специален, в смисъл важен.

Деси: Къде го носиш?

Л: Към господаря ми.

Деси: Какъв е този господар?

Л: Значи още от Акаша папирусът беше с арабско писмо и знаех, че е някакъв арабски живот.

Деси: Аха!

Л: Странно…

Деси: Какъв е твоят господар?

Л: Арабин, военоначалник на сасанидите. Сасаниди, сарацини… нещо такова.

Деси: Аха.

Л: Отново го чувствам като баща, но… Сега съм при него в… дворец ли е, шатра ли е… Постройка, някаква, защото е стъпил на високо, а аз съм долу на пода. В смисъл то, нали, е под и подиум…

Деси: Така…

Л: Той е на подиума – там където има маса, стол…, а аз съм долу на пода, клекнал съм с едното коляно – дясното – и му подавам свитъка. Свитъкът трябва да е някакъв документ, който съм откраднал от враговете, който им издава нещо позициите  – нещо такова.

Деси: За битка ли позициите, какво?

Л: Да, и разположение и всичко, в смисъл… свитъкът е важен за нашата предстояща победа.

Деси: Аха, добре. Кои са вашите врагове?

Л: Тамплиерите.

Деси: Ааа, добре. Кой век?

Л: XII-XIII-ти. Даде ми се първо XIII-ти век, после XII-ти.

Деси: Ами, там общо-взето…

Л: Пак в два века съм живял, нали – краят на единия и началото на другия.

Деси: Аха, да.

Л: Само че този военоначалник все едно го чувствам като… май ми е бил наистина баща – не само това бащинско чувство, което чувстваш към генерала си. Защото така, като го гледам и в лице, си приличаме. В смисъл, аз го виждам размазано, разбира се, но по коса, брада прилича на мен. И аз чувствам, че съм му като наследник. Разбира се, отношението пак е като на военоначалник към войник.

Деси: Виждаш ли очите на този мъж?

Л: Не, гледа напред и нависоко.

Деси: Аха, а като излъчване да ти е познат?

Л: Като сегашния ми баща.

Деси: Аха!

Л: Така…аз съм, нали, с арабските дрехи – много добре. Чалма имам на главата, имам си такава – маска – за пясъка. В черно съм облечен.

Деси: Мхм.

Л: Отново съм левичар. Много добър войн. Значи този военоначалник е бил генерал и в живота ми като испанеца. Ето сега ми се даде сцената от онзи живот, където генералът ми се криеше – в смисъл, като исках да го погледна в очите и той се скри – там в „Испанеца“.

Деси: Т.е. е имало някакво препокриване между двата образа, така ли?

Л: Ами, май са един и същи човек: само че тогава при арабина ми е баща, биологичен, а при испанеца ми е…, не ми е бил биологичен баща, но той ме е осиновил.

Деси: Добре. Пренеси се на някоя важна случка.

Л: Ами, битка – бием се срещу рицарите. Така, горе-долу… на кон съм, бием се, и в ляво от мен е този – военоначалникът. И виждам как го убиват в битката. Аз освирепявам и още по-така, ожесточено започвам да се бия. … И аз сега виждам как съм над трупа му на бойното поле и следващата ми сцена е вече как аз съм облякъл дрехите на военоначалник – на лидер на този народ – то не е народ, ами група… племе, а не цял народ, не е всички араби. И вече… там вече гледам сериозно, представям се пред хората и тежестта е на моите плещи вече.

Деси: Как се чувстваш?

Л: Добре. В смисъл, аз съм подготвен за тези неща и не съм изненадан. Не ми e тежко. Вече съм по-така сериозен като мъж и като човек, защото вече съм… аз съм началникът.

Деси: Повече отговорности, да.

Л: Преди можех да си позволя да съм малко по-безотговорен.

Деси: Да. Как ти минава ежедневието?

Л: Ами, гледам там в една от стаите… пия… там така в хубава чаша, с жена съм. И после другото в ежедневието ми е тренировки, наглеждане на войската, инспектиране… И това общо-взето.

Деси: Аха, добре. Тази жена, тя каква е?

Л: Красива, бяла, руса, което е интересно.

Деси: Ха! Да, наистина интересно…

Л: Но я виждам само гола и си крие лицето. Косата й я виждам.

Деси: Не иска да се разкрие.

Л: Най-вероятно е Д., както винаги.

Деси: А, добре. Навсякъде е тя, викаш!

Л: Навсякъде изскача, да.

Деси: Да.

Л: Защото това го усещам, че съм с една. По принцип имам много, ама като съм се срещнал с тази съм си само вече с нея. В смисъл, други нямам, така че е по-специална от останалите… И така. … Интересно: сега се попитах, кое ми е най-голямото постижение и ми се даде превземането на Йерусалим.

Деси: Добре, има ли още нещо, което е добре да видиш с това момиче в този живот?

Л: Виждам я след като се е… след сватбата ни. Аз официално облечен, тя много официално, красиво облечена, вързала си е косата на плитка. И вече се поздравяваме… Тя… аз й викам съпруго, тя на мен – съпруже. Аз я хващам, нали, за дупето ей така… Тя за лицето ей така … и ме прегръща и се радва.

Деси: Ха-ха! Мхм.

Л: Щастливи са, но тя… в смисъл малко е… щастлива е, но и притеснена, защото той вече знае какво означава това за нея, като е станала кралица и съпруга и така… че и тя вече ще поеме някои неща от държавните дела – в смисъл, не официално, но ще ми помага, ще ме съветва, да… Ясно е, че може да ме убият, да умра… Виждам се в стаята, там в спалнята ни…, две деца имаме вече.

Деси: Какви са те?

Л: Ами, малки са… май две момчета.

Деси: Как изглеждат?

Л: Ами, като с моята черна коса, но бели като нея – в смисъл хубави са. Аз съм много по-мургав. Така, ярко, виждам едното, другото е по-така в ъгъла на стаята и него не го виждам ясно.

Деси: Добре, това, което виждаш познато ли ти е?

Л: Ами, то ми е наследникът – явно е първородното. Не мога да… трябва да проверя дали, хаха, не е С…

Деси: А!

Л:… или ще е детето, което ще ми е сега в този живот пак син…

Деси: А? Добре. Ами, можеш да го питаш.

Л: Кое да питам?

Деси: Е, душата, с която си там…

Л: Май е С.

Деси: Ааа, ха-ха-ха, добре! А другото дете?

Л: Другото не ми е престолонаследник, но много ме обича. Малко е тъжно, защото не му обръщам много внимание. В смисъл по-малко, защото аз подготвям престолонаследника.

Деси: Да, разбираемо.

Л: Но не ме мрази, нито мрази брат си, а ме обича даже повече, отколкото първия.

Деси: Аха, даваш му повече свобода може би…

Л: Ами, не знам, то това… в смисъл, аз съм очуден, защото от моето отношение към него да получавам от обратната страна толкоз обич и любов ми е малко странно. Защото аз не влагам толкова към него, колкото то към мен. В смисъл то ми ги дава тези чувства без аз с нещо да съм ги заслужил и направил за обратна връзка или как да го обясня…

Деси: Добре. А това дете, виждаш ли го ясно?

Л: Това дете сега ще ми е син.

Деси: Добре.

Л: Значи, това първородното си е същият нехранимайко като С.

Деси: Ха-ха-ха-ха!! Какво прави?

Л: Ами, такъв отвеян, разсеян… нещо не ме кефи като престолонаследник. Докато другото, то е много по-добро. Така са се родили.

Деси: Някаква случка с първородния?

Л: Еми, нещо сме навън с конете и аз му казвам нещо да направи, уча го нещо сериозно – то си блее нанякъде и не възприема така, както аз искам и както е небходимо. В смисъл, аз по-мекошаво се държа към него, отколкото моят баща към мен и му казвам: „Ти знаеш ли към мен моят баща – твоят дядо – как се е държал и какво отношение е имал към мен като ме е подготвял. Аз сега толкова добре се държа с теб, а ти гледаш в небето вместо да внимаваш.“ Карам му се, да…

Деси: Ха-ха! Какъв е урокът за взаимоотношенията ви в този живот за теб?

Л: Ами урокът е… няма… просто онова второто много по-топло и хубаво ми става като усещам любовта му към мен.

Деси: Мхм, прекрасно.

Л: И аз съм го обичал, не съм нещо такова го отделял, просто така са се родили… и много… умирало е това дете за мен, много ме обича! Урокът, никакъв, просто… на него съм му казвал да наглежда брат си.

Деси: На малкия ли?

Л: Да, че той е по-умен, по-отговорен, но така, нали, съм му обяснявал нещата, че така са се родили и че той трябва да е мой официален наследник, но де факто този – малкият е движел нещата. Онзи е бил просто лицето.

Деси: Аха, ясно, ха-ха-ха…

Л: Така ги виждам… вече като по-пораснали. Аз – умрял. … И затова С. си е мой син. Такъв ми е бил късметът…

Деси: Ако се пуснеш нататък по живота, какво се случва?

Л: Има там една вечер… жената ми се моли да не тръгвам на някаква битка. Аз й казвам, че няма как, че е мой дълг. Вечер е това… нощ. Тя се разплаква, но ме пуска. Сбогуваме се с целувка и аз отивам. Тази битка е някаква… през нощта сме се били.

Деси: Какво се случва?

Л: Не знам, чувам гръмотевица. Виждам жена си вкъщи, там в замъка. Как започва да плаче още по-силно, убиват ме.

Деси: Убиват те…

Л: Да, не се виждам точно. Нещо на кон съм и ме посичат. Свeтва светкавица… да, понавързаха ми се нещата: значи ние се бием малко по-далеч от вкъщи, убиват ме и в този момент аз вече като дух съм в стаята при жена ми. И тогава, нали, и при мен на бойното поле вали дъжд, и вкъщи вали дъжд. Явно не е много голямо разстоянието, но не е и много близко до вкъщи тази битка. И в този момент тя усеща, че аз съм умрял и в този момент, в който тя усеща болката от смъртта ми, и започва да плаче още по-силно, светва и светкавицата. Но светва тази светкавица там вкъщи, не на бойното поле.

Деси: Мхм.

Л: Интересно, че я виждам като западна принцеса.

Деси: Интересно. Откъде идва тя?

Л: Така по облеклото и по начина, по който си връзва косата – отгоре диадема ли е – ами, като западна принцеса, не като арабка… или като някаква смесена между арабин и западна…

Деси: Как се казва тя?

Л: Даде ми се Самира.

Деси: Добре, коя е най-важната случка от този твой минал живот за теб?

Л: Чакай, сега ми разказват историята за нея…

Деси: А, добре!

Л: Тя идва от някакъв кораб… не знам… още като дете е изоставена там от някакви… майка й е проститутка, баща й там някакъв на търговски кораб и като са ходили там до арабските страни са я оставили. Нали, нежелано дете е била… и така отгледано от арабско семейство, така, горе-долу благородническо. И затова Самира, което значи на арабски „щедра“. Нещо такова, защото е било много добро дете и, нали, много добра жена… Много добра! Много топли и хубави чувства изпитвам сега към нея! И добра и вярна, нали, и домът е гледала и децата… и страхотна жена! И съвети ми е давала като кралица по важни въпроси и ето, така стават нещата с нея… Ето защо я виждам като западна жена.

Деси: Да, тя е от смесен произход…

Л: Не, в смисъл тя си е такова… просто е изоставена и е отгледана от арабско семейство.

Деси: Да, ясно.

Л: То в нея няма нещо арабско.

Деси: Как сте се запознали?

Л: Аз съм яздил, нали, още като по-млад – баща ми жив, аз съм бил принц. Яздил съм нещо, съм си правил кефа, тя е била за вода… на нещо като оазис я виждам… явно с вода. Аз нещо съм се бил засилил с коня и съм се замечтал нещо и май я бутам.

Деси: Какво?

Л: Бутам я… май я блъскам.

Деси: Ааа, блъскаш я с коня!

Л: Да, тя там пуска каквото има. Аз слизам, извинявам й се. Тя ми се кара, вика. Аз веднага се влюбвам като я поглеждам в очите.

Деси: Класика…

Л: И тя ме харесва. Аз й се виждам симпатичен мъж. Поотупва се… след като я отнесох с коня… Предлагам й помощ, помагам й. Предлагам й да я закарам до тях. Тя се качва върху коня там с… менците ги взимаме с вода… Така разбирам тя къде живее, какви са родителите й. И след това – това с баща ми… разпитва ме и уреждаме нещата, нали, почваме да се виждаме. Имаме благословията на баща й, те се радват, че съм точно аз, че съм принца. И така…

Деси: И така, викаш, стават нещата…

Л: Да. Сасанидско трябва да видя – Сасанидско кралство.

Деси: Да, виж го. И коя е най-важната случка от този минал живот за теб, всъщност?

Л: В която я срещам.

Деси: А! Добре.

Л: Много готино са се запознали и са станали нещата – гладко от само себе си.

Деси: Добре. Има ли още някоя случка, която е добре да видиш от този минал живот?

Л: Виждам как сме в спалнята, в леглото, двете деца при нас – тя им разказва някакви приказки. Много хубава семейна идилия. И този малкия много… Този, където го виждам като С. не го чувствам много така… не го чувствам, докато този малкия го чувствам по-така специален. Много ме обича той. Чак се очудвам, че толкова ме обича, а пък аз да не му давам толкова поводи да ме обича толкова много. В смисъл, той ме обича от само себе си. Само че не е толкова взаимно, а е повече от неговата страна. В смисъл, аз така го чувствам. Не съм се държал грубо с него, не съм го отритвал. Просто тази любов, която я чувствам, че той ми дава и я изпитва към мен, от моя страна, това което аз съм му давал, аз го оценявам, че не е толкова силно, че да съм заслужил това, което този, малкият ми дава.

Деси: Добре.

Л: Него не го виждам много ясно, не знам защо. Защото ще ми е и сега дете и заради това… Заради това не го виждам много ясно. И хубаво дете е бил. Абе, повече е приличал на мен. Този, големият – не. Но този малкият е като мое копие и копие на майка си, в смисъл взел е най-доброто от нея и най-доброто от мен. Докато този големият не знам какво трябва да е взел…

Деси: Ха-ха-ха!

Л: Проидоха изстърсак! Първородният не знам така откъде се е появил… в смисъл мой е де, не е да ми е изневерявала с някого, ама нещо не знам…

Деси: Добре, има ли нещо важно за отношенията ви в сегашния живот, което трябва да видиш между теб и С.?

Л: Не, по същия начин ме дразни, както и тогава – че е несериозен, че му говориш и той си знае неговата, нищо… че са глупости и е прав. Същият! Каквото ме е ядосвал тогава, и сега!

Деси: И сега продължава!

Л: Добре, нали, сега по-малко, защото ми е приятел и по-мога да го игнорирам, а тогава много ме е ядосвал.

Деси: Да, било е по-трудно…

Л: Като ми е бил син е трябвало даже да ми е наследник.

Деси: Да.

Л: Съм се ядосвал с него… Даже има такива сцени, където на жена ми й викам: „Ще го изгоня, ще го прогоня, писна ми от този!“ и тя ме успокоява и вика: „Недей, това-онова, син ти е, трябва да си по-търпелив“. Тогава съм бил същият нервак като сега. Нали, сега като се изнервя и викам, същият! Даже и като външност много си приличам със сега.

Деси: Как изглеждаш всъщност?

Л: Ами, горе-долу като сега, само че с брада – не много дълга, но така с брада… и по-дълга коса и такава дълга и чуплива, леко къдрава.

Деси: Аха.

Л: Иначе като сега левичар съм, по-висок съм от сега.

Деси: Как се казваш?

Л: Халид.

Деси: Какво значи името?

Л: Аз го знам още от арабския какво значи: безсмъртен.

Деси: Аа? Яко. Добре, има ли още нещо от този минал живот, което е хубаво да видиш?

Л: Много ми е интересно защо превземам Йерусалим.

Деси: Добре. Отиди там.

Л: И то така, в смисъл, ние сме били в Йерусалим онази нощ, когато се сбогувам с жена ми и отиваме и се бием, нали, с тамплиерите и те ме убиват. Това трябва да го проверя в Google по история дали е така…

Деси: Аха…

Л: Нали ме убиват тамплиерите и си взимат пак Йерусалим и след това Салахадин си го връща пак. Не знам защо Салахадин го виждам като малкия ми син.

Деси: Аааа!?

Л: Какво е станало с първия?

Деси: Я виж какво е станало.

Л: Май му идва много тежко и се отказва в полза на брат си.

Деси: Добре.

Л: Там заминава нанякъде с жени… проидоха, такова… жени, пие…, това-онова…

Деси: Хаха, еми, С.!

Л: Не знам исторически дали е така…

Деси: Да, после ще си видиш…

Л: Аз горе-долу за Салахадин и тези тамплиерите съм чел, но не помня такива работи.

Деси: Мхм.

Л: Това е… Халид – нещо такова. Халид…Чакай към смъртта да ходя…Успяват да ме обградят тамплиерите. Те знаят тези, че съм много добър войн и боец, много добър! Непобедим! И цялата армия е съсредоточена само срещу мен да ме отделят от войниците ми.

Деси: Аха!

Л: И успяват! И всичките ме обграждат! Аз оставам сам в техен кръг от войници. Аз не се предавам, бия се и сам срещу всички, сам срещу 20-30 души, които са ме обградили, са успели така да ме откъснат от войската. Убивам двама-трима… нали, бия се до последния дъх.

Деси: Да, да…

Л: Без грам да мисля да се предавам… Колкото се може повече – двама-трима-четирима. Посичат ме, аз падам на земята, пак успявам един да убия, с последния си дъх да го намушкам. След това един замахва с меча и ми реже главата. Да… Убиват и коня ми. И така…

Деси: Добре, има ли нещо друго от този живот?

Л: Няма, но е много хубав – хубав живот!

Деси: Какво е посланието ти от този живот към сегашния момент от сегашния живот?

Л: Горе-долу като всичките ми: „Я се виж какъв си бил!“ Нали, да се такова…, да се стегна и…, в смисъл „Я се виж какъв си бил, сега трябва да си още по-добър!“.

Деси: В какво отношение?

Л: Ами в самочувствието, в работата, в смисъл по-така да дърпам…, в тренировките. Какъв войн, с какво тяло и нали, тази Д., като пак усещам, че ще е взаимно, не само аз да я търся, ами както аз я търся, тя така и мен ме търси и взаимно ще се намерим. Не да трябва само аз да търся. Търсим се и взаимно се намираме. Но пак, нали, нищо не ми се дава, крие ми се, това-онова – пълната мистерия и тайна. Това е като най-голямата тайна в този ми живот!

Деси: Нали?! Направо така изглежда, да!

Л: То така ми го и дават. Друг път това-онова видя, само нея – не.

 

Следва извеждане.

 

 

 

 

 

 

 

Картина:„Земята има музика за тези, които слушат“, Едмунд Дюлак

С ползването на този сайт, Вие се съгласявате с употребата на бисквитки. повече информация

The cookie settings on this website are set to "allow cookies" to give you the best browsing experience possible. If you continue to use this website without changing your cookie settings or you click "Accept" below then you are consenting to this.

Close